Exedra znamená místnost. V této místnosti najdete obrázky, vtipné texty, zajímavé básně nebo recenze o knihách či filmech.

Carrie

8. února 2009 v 19:49 | Stephen King |  Knihy - horory a thrillery

Román Carrie, autorova prvotina, vyšel poprvé v roce 1973 a o tři roky později vznikla na jeho základě film režiséra Briana de Palmy, se Sissy Spacekovou v hlavní roli.

Děj knihy se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledovaná svými vrstevníky a tyranizovaná matkou - náboženskou fanatičkou.

Carrie v sobě nečekaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí....

Toto byla pouhá anotace ze zadního obalu knihy. Román na mne přes ty neurčité informace zapůsobil velmi silně - i když podle anotace by se dalo soudit, že Carrie je posedlá běska, která vraždí silou vůle na počkání, skutečnost je jiná.
Carrie by mohla být úplně normální holka, nebýt dvou okolností - vlivu své psychopatické (ano, psychopatické a dogmatické) matky a vlivu okolí. Jedno nevylučuje druhé.
V tomto případě je ale totální outsider. Spolužáci cítí, že se něčím vymyká jejich normálu - a jako každé stádo se zbavuje nejslabšího kusu, i zde dávají Carrii najevo, že je nežádoucí a směšná.
Carrie sama cítí, že něco není v pořádku, touží se začlenit mezi spolužáky, chtěla by si najít kluka, povídat si s ostatníma holkama, jenže její odlišnost (a odlišnost jejího zázemí) jí zabraňuje zapadnout mezi ostatní.
Celé drama se rozjíždí v okamžiku, kdy Carrie dost opožděně dostává první menstruaci. Jako dívka matkou absolutně nepoučená je v šoku - domnívá se, že umírá, panikaří, což vyvolá posměch u spolužaček a dost psychicky drastickou reakci. Od té chvíle jako by se v Cariii spustil i mechanismus telekineze, schopnosti mentálně hýbat s předměty.
Zpočátku této schopnosti užívá nevědomky, brzy si však všimne svých schopností a začne je studovat.
Blíží se maturitní ples. Přes posměšky spolužaček se najde jedna, která si je vědoma špatnosti, kterou Carii způsobily - chce to svým způsobem napravit a požádá svého kluka, aby Carii pozval na maturitní ples.
Carrie přes prvotní obavy z možné léčky, a z dalšího útoku, nakonec souhlasí - od té chvíle prožívá snad nejkrásnější období. Přestože se musí potýkat s nesouhlasem své matky, užívá si drobné chvíle radosti, kdy si může stejně jako ostatní spolužačky, vybírat plesové šaty, účes a líčení.
Nikdo netuší, že jedna ze studentek chystá pro Carrii další ponižující komplot - využívá přitom svého současného kluka, Billyho. Jediné, co potřebuje, dostat Carrii na křeslo královny maturitního plesu. Proto i zfalšuje hlasovací lístky.
Finále se blíží. Carrie odchází se svým partnerem Tomem na ples - poprvé cítí nefalšovaný obdiv od ostatních, poprvé se přibližuje ostatním dívkám - je krásná, v nových jednoduchých šatech, které sama ušila, jí to velmi sluší.
Události, které následovaly, již dávno známe - někteří z knihy, většinou z filmu. Carrie s Tomem se skutečně stávají králem a královnou maturitního plesu, a ve chvíli, kdy je jim posazena korunka, se spouští nechutný žertík.
Tento nechutný žertík také spustí prudkou reakci šokované Carrie - ta ve svém ponížení, bolesti a odporu povolí zábranám a její schopnosti způsobí totální zkázu...
Jak to s Carrií dopadne, známe i z prvního filmového zpracování se Sissy Spacekovou - je to jedno z nejlepších zpracování Kingových románů.Carrie vyšla u nás poprvé v r.1992, přeložil Ivan Němeček.

Osobní hodnocení: 100%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romi Romi | Web | 10. února 2009 v 22:14 | Reagovat

TEN FILM JSEM VIDĚLA..

2 sketazghetta sketazghetta | Web | 18. února 2009 v 21:37 | Reagovat

King je můj nej... autor a musím říct, že knížka je perfektní. Filmové zpracování je na tehdejší dobu super, ale stejně nejradši mám jeho Shining - Osvícení.

3 ANA ANA | 3. října 2009 v 14:34 | Reagovat

Dik za komentáře, Carrie měla dokonce 2 filmové zpracování, ale ten film se Sissy Spacek se mi líbil víc.
Osvícení byl výborný film, ale v poslední době se docela vytáhli se zfilmováním Zelené míle a Vykoupení z věznice Shawshank, filmy jsou dokonalé.

4 Dý | E-mail | Web | 23. srpna 2011 v 19:59 | Reagovat

Stejně jako Kingovo první dílo byla Carrie, tak i já jsem jako první od něj četla Carrie.. a byla to.. velmi zvláštní kniha, ale líbila se mi.. svým způsobem. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama